Patron Dárci všech krví, spojte se

Patronem projektu Dárci všech krví, spojte se je pan Petr Pilát, profesionální sportovec v disciplíně Freestyle Motocross.

 

Už ani nevím, jestli jsem dřív seděl na dětským houpacím koni, nebo na motorce. Každopádně poprvé jsem otočil plynem už ve třech letech. Ne že bych si to pamatoval, ale mamka s taťkou to říkají…


Jako malého kluka mě nic jiného než motorka nezajímalo (až na angličáky a podobný dětský hračky), a když to tak vezmu, zůstalo mi to doteď. První v mém životě je motorka, pak dlouho dlouho nic a pak – zase motorka. Snažím se dávat ježdění maximum, ale na druhou stranu nechci kašlat na rodinu a na kámoše, takže občas musím trošku zvolnit.
Petr Kuchař říká, že ježdění na motorce je nemoc. Souhlasím. Já jsem se nakazil už tenkrát ve třech letech a postupně jsem si začal koledovat o nevyléčitelnou závislost…
Když mi bylo zhruba pět šest let, tak jsme s tátou začali objíždět motokrosový závody. Myslím, že mi to docela šlo, každopádně největším adrenalinem pro mě vždycky byly skoky. Ve vzduchu mě to od dětství bavilo víc než na zemi…


Měl jsem to štěstí, že kousek od nás tenkrát bydlel Kuchta. Vzal si mě jako mladého motokrosaře pod patronát a společně s mým taťkou dohlížel na to moje dovádění. Potřeboval jsem samozřejmě usměrnit, asi jako každej malej kluk, kterej se mílovými kroky řítí do puberty. Snad jsem tátovi a Kuchtovi svými výsledky na závodech dělal radost, pár věnců doma v garáži mám.
V roce 2001 sekl Kuchta s motokrosem a přesedlal na freestyle, což byla pro nás pro všechny neskutečná novinka. Postavil si rampu a začal do toho šlapat. No a já jsem chytl slynu… Petr mi půjčil rampu, kterou jsme s tátou postavili za barák, a já jsem v deseti letech začal budovat svoji kariéru FMX jezdce.


Ale už za tři roky málem skončilo tohle moje blbnutím ve vzduchu velkým průšvihem. Během exhibice na Orlíku v roce 2004 jsem si po dopadu z triku Disko Can řídítky kompletně rozboural hrudník. Vrtulník, nemocnice, jednotka intenzivní péče, kóma. Dost blbý. Ale tenkrát jsem zabojoval a s pomocí všech mých blízkých jsem se vrátil na nohy. A po půl roce i na motorku.
V životě se holt střídají hezký okamžiky s ošklivějšími momenty. Jeden z nejkrásnějších zážitků mého života přišel na podzim 2005, kdy jsem poprvé otočil salto při FMX GLADIATOR GAMES. Dokonce mě zapsali do Guinessovy knihy rekordů, ve čtrnácti letech jsem byl nejmladším člověkem v historii, který dal Back flip na motorce. Když jsem poprvé ukázal flip lidem v Sazka areně, byl jsem úplně mimo. Pozvali si mě pak do televize, lidi si začali pamatovat moje jméno… Myslím, že jsem ukázal, že to s freestyle motokrosem myslím celkem vážně. No a vážně to beru doteď.
Každou sezonu se snažím pilovat nový triky a kombinace. Nejčastěji trénuji v areálu ŽPSV v Čerčanech, kde mám perfektní hliněný dopad, pár ramp a molitanovou jámu. Pro trénink ideální. Během léta skáču na exhibicích a závodech, v zimě jezdíme sem tam trénovat do Itálie, Španělska nebo do Kalifornie.


Roku 2007 jsem se skamarádil s Travisem Pastranou! Týden jsem bydlel u něj doma a trénoval s nim. To byl pro mě další neskutečný zážitek. Nevím, jak bych popsal, co to pro mě znamená. Možná něco jako pro velice věřícího člověka se skamarádit s Bohem! :)


Tento rok 2007 jsem jel i svůj první závod Mistrovství Světa FIM - NIGHT OF THE JUMPS a začal jsem sbírat meče pro vítěze pražských FMX GLADIATOR GAMES.
O rok později 2008 jsem se dostal do série Red Bull X-Fighters a stal jsem se továrním jezdcem KTM. Roku 2009 přišel další moment na který nikdy nezapomenu. Tehdejší pražský primátor Pavel Bém se posadil přede mě na motorku a já s nim skočil TANDEM BACK FLIP při FMX GLADIATOR GAMES. Roku 2011 si mě pozval Red Bull do Mexika abych přeskočil leticí letadlo. Doma jsem to musel dlouze vysvětlovat jak skvělé to bude, ale moc to nechápali. Ale již o pár dní později jsem skákal přes amerického pilota Red Bull Air Race - Kirbi Chambliss. Roku 2013 jsme měli v Čechách poprvé oficiální sérii Mezinárodního Mistrovství ČR a já jsem se stal hned mistrem. Každopádně rok 2015 byl dalším nezapomenutelným rokem! Začal jsem vyhrávat závody mistrovství Evropy, ale bohužel přišel další velice ošklivý pád a velké zranění. Lékařská prognóza zněla 2 roky mimo veškeré sportovní aktivity, ale já se nevzdal a začal jsem na sobě makat, zázračně rychle se uzdravovat a zjistil jsem, že nejlepší lék je pouze toto: Víra tvá tě uzdraví! Necelé 3 měsíce po úrazu už jsem seděl zpět na motorce a dokončil jsem to, na čem jsem začal pracovat. Stal jsem se mistrem Evropy. Když jsem byl vyhlášen za vítěze série mistrovství Evropy NIGHT OF THE JUMPS a stál jsem na stupních vítězů, hrála státní hymna, tak mi opravdu tekly slzy, protože jsem si vzpomněl na slova lékařů, kdy mi říkaly mojí prognózu a přesto já tam stál o necelý půlrok později po úrazu silnější než před tím a jako mistr! Oba roky 2016 & 2017 jsem se stal mistrem ČR a začal jsem se věnovat hospodářství :) Oba roky jsem v celkovém mistrovství Světa FIM - NIGHT OF THE JUMPS přivezl domů bramborovou medaili, tedy 4.místo!

 

Plánované akce

Pomoc ukrajinské rodině.


Náš spolek se rozhodl konkrétně pomoci jedné ukrajinské rodině, která delší dobu pracuje v Sušici, ale děti museli kvůli válce dovésti až v [ ... ]


Oslavíme Světový den dárcovství krve.


V pondělí 14.6.2021 oslavíme Světový den dárcovství krve darováním v Thomayerově nemocnici, Praha 4, Krč. Od 8 hodin do 10 hodin se zúčastní  [ ... ]


Proběhlé akce

Darování krve na podporu


Dnešního dne 28.2.2024 prpběhla akce darování krve na transfuzním oddělení nemocnice v Mladé Boleslavi. Akce se konala na podporu světového šam [ ... ]


 

krevni-barometr-logo

2017-05-02-smrt nema sanci-final-rgb

logo_odpovedni

logo ProDarce

logo Podporuji Daruji

logo registr

logo ikem

VideogalerieGet the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Generální mediální partner

Banner

Generální partneři

Banner
Banner

Hlavní partneři

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner